weterynarz

Choroby neurologiczne, takie jak padaczka, czy też zespół przedsionkowy mogą stanowić duże zagrożenie dla życia Twojego psa. Dzięki rozpoznaniu objawów i szybkiej diagnostyce weterynarz lub dobry gabinet weterynaryjny może wprowadzić odpowiednie środki, dzięki którym uda mu się uratować pupila. Warto jednak wiedzieć, jakie symptomy informują o konieczności zabrania pieska do specjalisty. Czytaj dalej, aby lepiej poznać choroby neurologiczne u psów!

Objawy chorób neurologicznych u psów

Jak rozpoznać, że pies może zmagać się z zaburzeniami neurologicznymi? Pierwszym symptomem jest zazwyczaj problem z koordynacją ruchową, objawiający się kłopotami ze wstawaniem, siadaniem, czy nawet chodzeniem. Oprócz tego może też wystąpić otępienie i apatia, a w najcięższych wypadkach również konwulsje i omdlenia. Poradnik weterynaryjny wskazuje też na problemy z utrzymaniem moczu i kału.

Wizyta w sprawdzonym miejscu takim jak centrum weterynaryjne pomoże stwierdzić, z jaką chorobą walczy pies i jak można mu pomóc. Warto też wspomnieć o tym, że psy rasowe mogą być bardziej narażone na choroby neurologiczne. Owczarki niemieckie i pudle częściej chorują na padaczkę, natomiast doberman lub dog niemiecki ma większe szanse na zachorowanie na zespół chwiejności.

Jak działać?

Pierwszym krokiem jest oczywiście uważna obserwacja. Na początku warto sprawdzić blog weterynaryjny, aby dowiedzieć się, co mogą oznaczać symptomy pojawiające się u pieska. Jeśli utrzymają się one dłużej niż dwa dni, warto skontaktować się z weterynarzem, opisać dolegliwości i umówić na wizytę. W przypadku chorób neurologicznych warto wybrać przychodnię z doświadczeniem i możliwościami wykonania zaawansowanych badań diagnostycznych, taką jak przychodnia weterynaryjna https://www.neuro-vet.pl, która w tego rodzaju schorzeniach się specjalizuje.

Jakie badania wykonuje weterynarz?

Po przybyciu na wizytę w przychodni weterynaryjnej z podejrzeniem choroby neurologicznej u psa, można się spodziewać szeregu badań diagnostycznych, które pomogą weterynarzowi ustalić przyczynę zachorowania u pacjenta. Specjalista oceni jego ogólny stan zdrowia, w tym świadomość i postawę, a także stwierdzi ewentualne problemy z poruszaniem. Następnie może on wziąć pupila na różnego rodzaju badania z zakresu obrazowania, takie jak RTG oraz USG. W celu dokładniejszego zweryfikowania choroby może nastąpić konieczność pobrania próbek kału, moczu lub krwi do laboratorium. Z tego powodu warto wybrać placówkę, która dysponuje nowoczesnym sprzętem umożliwiającym dokładne odczytanie wyników.

Leczenie chorób neurologicznych u psa

Badania diagnostyczne mogą wykazać bardziej lub mniej poważne schorzenia. Bardzo często jest to wcześniej wspomniana padaczka lub dyskopatia, będąca jedną z chorób kręgosłupa. Zależnie od wyników badań, lekarz może podjąć decyzję o farmakoterapii lub zdecydować się na zabieg. Po niektórych operacjach może też nastąpić konieczność rehabilitacji zwierzaka, dlatego upewnij się, że Twoja przychodnia oferuje pełną opiekę i pomoże Twojemu pupilowi stanąć na nogach po ciężkim zabiegu.

You may also like