Kuchnia jest najważniejszą częścią domu i chociaż kran może wydawać się tylko niewielką jej częścią, w rzeczywistości wpływa na prawie wszystko, co w niej robisz. Myjąc stół i blaty, będziesz musiał użyć kranu. Zmywanie naczyń? Pod kranem. Robienie spaghetti również wymaga jego posiadania.
Baterie kuchenne są dostępne w różnych rozmiarach i przedziałach cenowych, zaspokajając nawet najbardziej wygórowane wymagania konsumentów. Najważniejsze jest wybranie takiej, która uprości Twoje prace w kuchni i pozwoli oszczędzić czas i energię. Poniżej przyjrzymy się różnym typom dostępnych baterii kuchennych, abyś mógł wybrać taką, która najlepiej pasuje do Twojej przestrzeni i Twoich potrzeb.
Baterie jedno i dwuuchwytowe
Bateria jednouchwytowa jest najczęściej spotykanym typem baterii. Za pomocą jednej dźwigni, przesuwając ją na boki oraz w górę i dół, można uregulować temperaturę oraz ciśnienie strumienia wody. Ta prosta konstrukcja sprawia, że jest to najczęstszy wybór w gospodarstwach domowych. Jednak prostota ta bywa zawodna, gdyż często trudno jest ustawić precyzyjne temperatury, przechodząc z jednej skrajności w drugą. W ten sposób osiągnięcie pożądanej temperatury wody zajmuje więcej czasu.
Ostatnio do mody powróciły baterie dwuuchwytowe – jeden z najstarszych typów, posiadający dwa kurki. Ta osobliwa oprawa kuchenna jest preferowana przez niektórych ze względu na jej oldschoolowy styl oraz doskonałą kontrolę temperatury i siły strumienia. Baterie tego typu są jednak trudniejsze do zainstalowania – zazwyczaj niezbędne są dwa symetryczne nawierty w blacie lub ścianie.
Baterie ścienne i stojące
Baterie ścienne są doskonałym rozwiązaniem, jeśli zależy Ci na wolnej przestrzeni na zlewie kuchennym i wokół niego. Konstrukcja baterii naściennej zapewnia, że kran i kurki nie przeszkadzają podczas zmywania lub korzystania z umywalki, a ponadto prezentują się całkiem nieźle. Wadą baterii naściennych jest jednak to, że instalacja jest dość skomplikowana i założenie jej powinno być wykonane przez profesjonalistę.
Również ze względu na lokalizację tego typu baterii kuchennych ich konserwacja i naprawa jest trudniejsza (poważniejsza awaria może skutkować nawet rozbiórką elementu ściany). Instalacja kranu na blacie jest jedną z prostszych i częstszych metod instalacji. Może prezentuje się ona mniej efektownie niż bateria naścienna, jednak do jej instalacji będziesz potrzebował jedynie wystarczającej przestrzeni między ścianą a umywalką oraz otworu w samym blacie.
Baterie z wyciąganą wylewką
Kto powiedział, że kran musi pozostać w zlewie? Wysuwane baterie dostępne m.in w sklepie https://comitor.pl/katalog/baterie/baterie-kuchenne/ poszerzają przestrzeń i pozwalają na szeroki zakres ruchu odłączanej głowicy, którą można dostosować do preferowanego typu natrysku. Może dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych obszarów zlewu, a w zależności od modelu może nawet sięgnąć do blatu, abyś mógł np. napełnić duży garnek niemieszczący się w zlewie.
Nowoczesne baterie bezdotykowe
Spełnienie marzeń kucharzy i najbardziej higieniczne ze wszystkich rozwiązań to bezdotykowe baterie do kuchni. Działają za pomocą malutkiego czujnika, który aktywuje przepływ wody, gdy umieści się pod nimi rękę lub garnek – a to znacząco ułatwia pracę w kuchni. To też idealne rozwiązanie na czas, gdy właśnie miałeś do czynienia z surowym mięsem lub innymi składnikami, które mogły pozostawić bakterie na Twoich rękach.
Większość osób kojarzyć może tego typu baterie z publicznych toalet. Aby zmniejszyć ryzyko przenoszenia drobnoustrojów i zautomatyzować zużycie wody, instaluje się tam podobne baterie oraz automatyczne podajniki mydła.
Istnieje wiele rodzajów baterii kuchennych, jednak finalizując zakup należy wziąć pod uwagę różne czynniki. Kran to przedmiot, który będziesz posiadał przez długi czas; dlatego musisz zadbać o to, aby idealnie odpowiadał Twoim potrzebom estetycznym i funkcjonalnym.