rybka

Akwarystyka morska kojarzy się z pięknymi kolorami oraz z dużą różnorodnością. Wycinek morskiego świata wygląda imponująco zarówno wtedy, zajmuje niewielki zbiornik, jak i wtedy, stworzy się duże akwarium. Od czego zacząć zakładanie akwarium słonowodnego? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Akwarystyka morska uznawana jest powszechnie za drogą, ale na szczęście w dzisiejszych czasach nie trzeba wydawać bardzo dużych pieniędzy, żeby założyć pierwsze akwarium morskie. Na początek można zacząć od mniejszych zbiorników, aby się przekonać czy ten typ akwarystyki rzeczywiście jest tym, czym chce się zajmować. Warto jednak pamiętać, że tak jak w przypadku akwarium słodkowodnego, niewielki zbiornik nie sprzyja utrzymaniu stabilnych parametrów wody. Optymalnym wyborem będzie akwarium o pojemności minimum 100 l.

Co będzie potrzebne na start?

Jakie elementy są niezbędne na początek? Poza wspomnianym już zbiornikiem, bardzo ważne jest oświetlenie generujące co najmniej 0,7 W na litr wody. Najlepiej wstawić dwa lub trzy źródła światła, aby mieć pewność, że akwarium zostało odpowiednio doświetlone.

Za filtrację w akwarium morskim odpowiada tak zwana żywa skała, czyli obumarła część rafy koralowej, na której żyją kolonie koralowców. Żywa skała zawiera bardzo duże ilości mikroorganizmów, w tym bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne rozkładające materię organiczną. Znajdują się w niej również wieloszczety zjadające resztki pokarmów oraz ślimaki wspomagające filtrację. Ilość żywej skały powinna być dostosowana do wielkości zbiornika – nie należy przekraczać 1,5 kg skały na 10 litrów wody.

Oprócz żywej skały na początek potrzebne będą bakterie w żelu, którymi pokrywa się dno akwarium i mechaniczne części filtrów, żywy piasek koralowy w ilości około 1 kg na 10 litrów wody, grzałka kontrolująca temperaturę oraz odpieniacz usuwający zanieczyszczenia, o ile zbiornik ma więcej niż 40–50 l – w mniejszych nie stosuje się odpieniaczy. Niezbędny mimo filtracji żywą skałą jest także filtr przelewowy odpowiadający za filtrację mechaniczną. Dodatkowo przyda się hydrometr wskazujący poziom zasolenia i pompka cyrkulacyjna eliminująca zastoiny wody.

Inspiracje akwarystyczne i porady dla akwarystów znajdziesz tu: https://trzmielradzi.trzmiel.com.pl

Słona woda w akwarium morskim

Jakiej wody można użyć do akwarium morskiego? Demineralizowanej albo przefiltrowanej przez filtr odwróconej osmozy (RO), do której dodaje się specjalną sól rafową dostępną w sklepach akwarystycznych. Zasolenie w tego typu zbiorniku powinno wynosić 1,023 s.g. Jeżeli ma się niewielki zbiornik i nie chce się inwestować w RO, demineralizowaną wodę można po prostu kupować. Co ważne, do posolenia nie nadaje się woda z kanalizacji, ponieważ zawiera za dużo związków szkodliwych dla organizmów morskich. Nie należy używać również soli kuchennej, która ze względu na swój skład najczęściej doprowadza do śmierci zwierząt w akwarium.

Zasiedlanie akwarium morskiego

Jak wygląda zasiedlanie akwarium morskiego? Po wsypaniu żywego piasku, ułożeniu skały, nalaniu wody i uruchomieniu sprzętów należy odczekać 4 do 6 tygodni aż równowaga biologiczna się ustabilizuje. To tak zwany okres dojrzewania akwarium. Dopiero po tym czasie można wprowadzić do zbiornika pierwsze zwierzęta.

You may also like