
Wycieraczki są istotną częścią samochodu, której stan zdarza nam się bagatelizować, a od tego zależy przecież bezpieczeństwo jazdy. Ale czy wiedziałeś, że uszkodzone wycieraczki mogą nawet uszkodzić szybę? Przedstawiamy 5 powodów, dla których warto dbać o wycieraczki samochodowe regularnie.
1. Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!
Deszcz, śnieg, pozostałości owadów czy inne zabrudzenia to czynniki, które ograniczają widoczność na przedniej szybie. A bez niej ciężko jest wyobrazić sobie bezpieczną jazdę. Wszystkie te problemy rozwiązać może sprawna wycieraczka samochodowa. Jeżeli zauważysz pierwsze problemy z pracą wycieraczek i wykluczyłeś już inne problemy (np. brak płynu do spryskiwaczy), przyjrzyj się uważniej piórom wycieraczek.
2. Pióro jako najważniejsza część wycieraczki
Producenci twierdzą, że średnia żywotność wycieraczek samochodowych nie przekracza 12 miesięcy. Wielu kierowcom zdarza się jednak używać ich znacznie dłużej. Roczne różnice temperatur i mnogość zjawisk atmosferycznych na pewno nie przedłużają żywotności wycieraczek, ale ich najważniejszym elementem są pióra. To ich zadaniem jest zbieranie brudu i wody oraz pozostawienie powierzchni szyby bez zarysowań i smug. Pierwsze objawy zużycia piór to uciekanie wody z powierzchni pióra, przez co pozostaje ona na szybie. Warto już wtedy pomyśleć o wymianie.
3. Zima największym wyzwaniem dla wycieraczek
Śnieg i mróz mogą skutecznie utrudnić pracę wycieraczkom. Warto pamiętać, aby nie używać ich przy zamarzniętej przedniej szybie, a dopiero po rozgrzaniu samochodu. W przeciwnym razie jednym pociągnięciem jesteśmy w stanie uszkodzić wycieraczki na kilku poziomach. Każdorazowo po zimie warto przyjrzeć się stanowi wycieraczek samochodowych, bo w końcu latem również będą nam potrzebne.
4. Kiedy wycieraczka uszkodzi szybę…
Jest to już pewna skrajność, ale jest to możliwe. Liście, małe kamyczki i wszelkie inne zabrudzenia mogą zatrzymywać się na powierzchni pióra, a potem wędrować z nim po całej szybie. Jednocześnie, takie zanieczyszczenia uszkadzać będą samą wycieraczkę, która przestanie spełniać swoje funkcje. Warto mieć to pod kontrolą i reagować na bieżąco, aby uniknąć przykrych niespodzianek.
5. Zanim oskarżysz wycieraczki, sprawdź płyn do spryskiwaczy!
Nie zawsze wycieraczki samochodowe są pierwszym winowajcą zabrudzeń pozostawionych na powierzchni szyby. Wystarczy używanie letniego płynu do spryskiwaczy w środku zimy, a wtedy nawet najlepsze wycieraczki mogą nie poradzić sobie z warunkami atmosferycznymi. Odwrotnie zwykle nie ma takiego efektu, ale także latem zdarza nam się przecież użycie słabej jakości płynu, czego lepiej unikać.
Wycieraczki samochodowe mogą być dosyć wymagające w eksploatacji. Przede wszystkim wymagają stałej kontroli, która zapewni ich prawidłowe funkcjonowanie i umożliwi reagowanie na pierwsze objawy ich zużycia. Stawką jest tutaj bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, na czym nigdy nie warto oszczędzać ani czasu, ani pieniędzy.